Videoformaadid

CAM

CAM on filmitud kinost otse kaamerale. Kõige halvema kvaliteediga võimalikest variantidest. Enamasti filmitud käes olevast kaamerast ning pildil võib näha tihti teiste kinokülastajate peasid, liikumisi ja kuulda naeru vms. Tänapäevaks sisuliselt välja surnud formaat. Levis aastatel 1999-2005, hilisemad cam-e kohtub väga harva.

TELESYNC (TS)

Suhteliselt samasuguse väärtuse ja kvaliteediga nagu Cam. Filmitakse siiski statiivilt ja võimalusel ka parema kvaliteediga. Saksa scenel on levinud vahel ka nn. 720p ts-id.
Audio võib pärineda kinos olevast kõrvaklapi pistikust kuid siiski mitte alati. Levinud on pildi ja audio nn. puhastamised erinevate filtrite abil, kuid üldjuhul see kvaliteeti silmaga nähtavalt/kõrvaga kuuldavalt paremaks ei muuda. Viimane tegevus on levinud eelkõige p2p releaside seas. Tihti re-encodakse teiste töid ümbes kui arvatakse end suutvat sellest parem lõpptulemus välja võluda. Formaat ilmselt niipea ei sure kuna alati leidub inimesi kes tahavad filmi näha võimalikult kiiresti ning kvaliteedist lugu ei pea. Siiski on TS-id muutunud vähem levinumaks kui ca 8-10a. tagasi. Scene saitidel on pea alati cam ja ts ripid keelatud. Peamiselt on koondunud tegevus p2p gruppide kätte ja kõige enam TL-i.

TELECINE (TC)

TC on koopia mis tehtud otse kinomasina filmirullilt. TC-ile on iseloomilikud sigari põletuse jäljed pildil. Muutunud tänapäevaks äärmiselt rariteetseks. Ilmselt seetõttu et kinod on läinud üle digitaalsetele formaatidele. Telecine kvaliteeti loetakse siiski kehvaks ja korralikke TC-si on ajaloo vältel tehtud üksikuid. Seda võib põhjendada taolisele tehnikale raskendatud ligipääsuga.

SCREENER (SCR)

Tavaline VHS-ilt pärit filmi koopia. Levinud oli eelkõige aastatel 1999-2002 kui dvd polnud veel niivõrd levinud. Tihti pärines VHS mõnest hotellivõrgust või ka kriitikutele saadetud koopiast. Võis sisaldada watermarke ja piraatlusvastaseid hoiatusi ekraanil. Screener on alati fullscreen (4:3) formaadis.

DVD-SCREENER (DVDscr)

Saadetakse kriitikutele vaatamiseks enne dvd väljalaset. Eriti levinud on dvdscreenerid oscaritele eelneval ajal. Seetõttu on levinud piraatide seas ka ütlus oscarite season, see on siis 3-4 kuud oscarite eelset aega kui dvdscreenereid lekib kõige enam. Kvaliteet on ligilähedane dvd-le, kuid mitte alati. Ekraanil jooksevad piraatlusevastased hoiatused ja pilt võib vahepeal muutuda mustvalgeks. Tihti võivad dvdscreenerid olla kehva kvaliteediga ka seetõttu, et inimene kes selle lekitas on püüdnud seda juba ise eelnevalt ja asjatundmatult rippida. Näiteid viimase väite kohta on ajaloost hulgi.

R5

R5 hakkas levima 2005a. paiku. Pärineb see sisuliselt alati Venemaalt ja väga harvadel kordadel ka Ukrainast. R5 nimi on tuletatud Regioon 5-st. Suuremad filmikompaniid annavad Venemaal oma filme välja varem dvd-le kui mujal maailmas, et võidelda sellega piraatluse vastu. Enamasti on kvaliteet ligilähedane teiste regioonide dvd-dega kui mitte sugugi alati. Suurim erinevus on see et R5 ei sisalda pea mitte kunagi originaal (inglise) audiot, vaid ainult venekeelset dubleeringu audiotracki. R5 ripi puhul võetakse pilt tavaliselt R5 dvd-lt ja audio mõnelt Telesyncilt ja syncitakse kokku. Tihti tähistab seda Line releasenimes. Enimlevinud on R5-d TL-i saidil kus algallikas tiritakse vene torrentsaitidelt,seejärel audio syncitakse ja video läbi erinevate filtrite encodemisel lastakse.

DVDRip

Pärineb tavaliselt R1 või R2 regiooni retail dvd-lt. Tihti releasitakse juba nädalaid enne ametlikku müüki jõudmist. P2P-s on tihti levinud R5-te valesti tagimine DVDRipiks.

VHSRip

Konverteeritud müügiks mõeldud VHS koopialt, enamjaolt on tegu spordivideotega või pornofilmidega.

TVRip

Jaguneb vastavalt algallikale SD, DSR, PDTV või HDTV ripiks. Kvaliteet vastavalt eelnevale nimekirjale sitemast paremaks. HDTV omakorda tavaresoga ja 720p rippideks.
SD algallikaks on analoog ja sisuliselt seda tüüpi rippe enam ei eksisteerigi.
DSR pärineb satelliidilt ja ka need ripid on muutunud suhteliselt rariteetsemaks.
PDTV on suhteliselt levinud ja eelkõige lokaalsete scene-de seas kui ka vähemtähtsamate sarjade cappimiseks (reality show-d jne.) HDTV-s capitakse enamasti kõik tähtsamad sarjad ja üritused tänapäeval.

WORKPRINT (WP)

Workprint tähistab koopiat mis pole lõpuni viimistletud. Näiteks on puudu hulk stseene või dialooge. Lekib neid üldiselt üsna harva kuna nende kättesaamine on äärmiselt raskendatud. Tuntumad lekkimised on vast X-Men Wolverine ja American Pie.

Re-Enc

Re-Encode tähistab millegi konvertimist(encodemist) kui algmaterjali on eelnevalt juba korra encodetud. Scene-l selline tegevus on keelatud, p2p-s tihti paraku levinud. Loetakse seda halvaks ja lamedaks tegevuseks, lisaks vähendab korduv encodemine oluliselt ka filmi/sarja vms. kvaliteeti. Tuntumad näited on vast grupp nimega aXXo ja kõik BRR-ripid mis levivad TL-is.

Watermarks

Watermarks ehk vesimärgid jms. videole lisatud tunnused. Levisid peamiselt 2000-2002 musavideode scenel ja ka TS-ide peal. Stuudiod kasutavad watermarke tihti dvdscreenerite peal selleks, et tuvastada hiljem kust koopia lekkis. Praegusel ajal on levinud vahel ka R5 encodemisel, et teised grupid sama source-i ei kasutaks. Watermarkida saab nii video, audiot kui ka faile ise.

Asian Silvers / PDVD

Need filmid on välja lastud idapoolsete piraatide poolt, kes tavaliselt ostavad selle mõnelt grupilt, et väljastada see, justkui enda oma. Silver-id on väga odavad ja lihtsalt kättesaadavad paljudes riikides, sellest on lihtne oma väljaanne teha. Sõltumata sellest, et samaaegselt on filmist saadaval palju väljaandeid, tulevad need tavaliselt väiksematelt gruppidelt, kes ei lase välja rohkem, kui vaid mõned väljaanded.

PROPER

Kui eelnev väljalase on nuked ja mingi veaga on õigus väljastada korrektne versioon ja tagida see PROPER-iks. NFO-s tuleb alati märkida ära proper reason.

LIMITED

LIMITED tähendab, et filmi näidatakse vaid piiratud hulgas kinodes, tavaliselt vähem, kui 250-s. Tavaliselt ilmuvad väiksemale ringkonnale suunatud filmid (näiteks kunstifilmid) LIMITED staatuses.

INTERNAL

Internaliks tagitakse oma rip sel juhul kui sama asi on eelnevalt juba released või on mingeid vähemtähtsaid puudujääke mille tõttu see võidakse nukeda. MP3 ja MViD scenel tagitakse GRUPP_iNT. Levinud on ka dvdripi internalid. Viimaseid loetakse siiski halvaks tooniks ning suuremal enamusel saitidel pole nad lubatud.

STV

Straight To Video (otse videole). Ei ole kunagi kinos linastunud ning tegemist on odavate ja väikeste eelarvetega tehtud filmidega.

ASPECT RATIO TAGS

Märge kaadrisuhte kohta WS on Widescreen, ehk laiekraan ja FS on Fullscreen, ehk täisekraan.

REPACK

Kui grupp laseb välja vigase ripi, lasevad nad välja REPACK-i, kus on vead parandatud.
Tegu võib olla nii rippimise kui pakkimise veaga. Iseennast ei saa properdada, ainult repackida.

NUKED

Kui release ei vasta reeglitele, nuketakse see ära. Nukemine toimub erinevates nuke võrkudes. Global nuked kehtivad kõigile. Väikeste vähemtähtsamate kanalite/saidi sisesed/p2p pre kanalite nuked ei ole globaalsed.

NUKE REASONS…

Tühistamiste peamistest põhjused, miks film on tühistatud (üldiselt DVDRip-id).
BAD A/R = bad aspect ratio (vale kaadrisuhe). Film kuvatakse kas liiga kitsalt, või liiga laialt.
BAD IVTC = bad inverse telecine. Konverteerimise protsessi teostades oli vale kaadrisagedus.
INTERLACED = liikumine tekitab kaadrisse musti triipe.

DUPE

Pettuse põhjus on üsna lihtne, kui miski juba eksisteerib, ei ole põhjust selle uuesti väljaandmiseks, välja arvatud PROPER põhjusel.

allikas: E-T

 1. There have been never any substantial savings worth the full time invested cutting deals.

 2. Me gusta disfrutar y visitar blogs, aprecio mucho el contenido, el trabajo y el tiempo que ponéis en vuestra web. Buscando en Yahoo he encontrado tu web. Ya he disfrutado de varios artículos, pero este es muy adictivo, es unos de mis temas predilectos, y por su calidad he disfrutado mucho. He puesto tu sitio en mis favoritos pues creo que todos tus posts son interesantes y seguro que voy a pasar muy buenos ratos leyendolos.

 3. Great post.

 4. Asking questions are actually good thing if you are not understanding anything completely, but this article provides pleasant understanding even.

 5. I don’t even understand how I ended up right here,
  but I assumed this post used to be great. I don’t
  know who you are but certainly you are going to a famous
  blogger in the event you aren’t already. Cheers!

 6. Pretty element of content. I just stumbled upon your site
  and in accession capital to say that I get actually loved account your weblog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you get entry to
  constantly fast.

 7. 私がおすすめする転職サイトはこちらです。
  私自身もこのサイトを参考にすることで、年収が倍に増えましたので、ご紹介します。

 8. With havin so much content and articles do you
  ever run into any problems of plagorism or copyright violation?
  My website has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know
  any solutions to help prevent content from being ripped off?
  I’d definitely appreciate it.

 9. The health club percentage of your healthy weight reduction and fast weight loss is straightforward.
  You need to do a few workouts for every muscle group, and do two muscle groups every day.
  This means you can do torso and triceps the first day, biceps and
  back another time, and shoulders and legs your third day time.
  Complete your exercises away on individuals three days with 20 or so or 30 mins of cardio exercise.
  In the 4th time, do only abdominal workouts, unless
  you will work your abs muscles around the other
  72 hours combined with the other groups of muscles.
  The fourth day is a complete day of rest if this is the case.

  To become fully effective with your wholesome weight-loss and rapid loss of weight
  experience, you need to give your body a chance to recover.

  The last ingredient is rest, although you are giving your body the nutrients that
  it needs to recuperate from your healthy weight loss and quick weight loss
  efforts.

  By utilizing these exercise techniques and
  methods, you will ensure success in Phase II of your healthy weight loss and quick weight loss journey.
  Once you have enhanced the health club routines mentioned above, then you are prepared for further sophisticated coaching techniques.
  You may discover more information on all the fitness adjusting coaching procedures for a good weight-loss and rapid weight loss software outlined in this article, as well as more complex education techniques, by hitting my website’s
  website link beneath. It is possible to become a
  member of my free of charge account site, and obtain access to all of
  thedieting and nutrition, and physical fitness information that
  I send out to any or all of my associates. Furthermore you will
  have the capacity to develop the workout routine that is best for you, and ensure ensuring your success in Stage II of your own wholesome weight-loss and
  fast weight loss trip nowadays!

 10. We absolutely love your blog and find most of your post’s to be just what I’m looking for. can you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a lot of the subjects you write about here. Again, awesome web log!

 11. That is the appropriate weblog for anybody who wants to seek out out about this topic. You understand so much its nearly exhausting to argue with you (not that I truly would need…HaHa). You positively put a new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, simply great!

 12. 昔はCMで大流行した無人契約機を使って、というお手軽な方法もよく使われています。機械を相手に一人で新規申込みを行うので、全く誰にも会わずに、急な出費があったときなどにキャッシング申込をこっそりとすることができるので心配はありません。
  いわゆる金融関連の情報が検索できるサイトを上手に活用すれば、素早い即日融資が可能な消費者金融業者(いわゆる街金)を、家のPCから検索することも借入を申し込むことも可能なのです。
  銀行カードローンは、通常のキャッシングよりも利息が安いというメリットがあります。審査時の基準で、しっかり安定した収入のある方だけがキャッシングをすることが可能ですがパートタイマーや派遣社員の方もキャッシングができるようです。

 13. こちらで紹介しているのは痩身効果脱毛を採用している脱毛専門美容院です。体重減量成分配合のローションを使用して施術を行うため、脱毛出来るだけではなく、痩せる効果を実感できます。脱毛と同時に痩せるので、大切なイベントの前に通うといいかもしれません。月に1度のご来店で他サロン2回分の効果があると評判です。

 14. Saved as a favorite, significant web page!

 15. Claro…puedes probar hasta q encuentres tu favorito!!
  Besos Yasna y gracias por tu comentario.

 16. How come so many SEO professionals work from India?
  Or are they the ones who are not employed
  Bookmarked your site, lets hope you keep up with regular posts!

 17. If you are interested in topic: how to earn money really fast gta online – you
  should read about Bucksflooder first

 18. 何人もの人が、かに通販を利用してかにを買って良かったという流れになっています。それはどうしてかというと、宅配便で冷蔵でも冷凍でも全国に届けられるようになり、水揚げされたばかりのかにを、産地から直送してもらえるためです。

  おいしいかにをネットで一から探すのは大変、という方には、テレビ通販がぴったりです。一年中あるわけではありませんが、テレビ通販のかには産地でも有名な業者の品が多く、届いてがっかり、ということはまずありません。それで激安価格なら、買わない手はないでしょう。いつも出回っているわけではないようですが、見つけられれば文句なく、訳あり商品の購入こそ通の買い物ですよ。

 19. After I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me
  when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added
  I recieve 4 emails with the exact same comment. Is there a
  way you are able to remove me from that service?
  Thanks!

 20. Videoformaadid | Eesti Asi
  roger vivier shoes http://www.laboratorymixers.com/rv.htm/

 21. This site truly has all of the info I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

 22. I usually do not leave a comment, however I read a few
  of the comments here Videoformaadid | Eesti
  Asi. I do have a couple of questions for you if you
  do not mind. Could it be just me or do a few of these remarks appear like
  they are left by brain dead folks? 😛 And, if you are posting on other social
  sites, I would like to keep up with anything
  fresh you have to post. Could you make a list of every one of all your
  social sites like your twitter feed, Facebook page or
  linkedin profile?

 23. Hello, yes this piece of writing is genuinely nice and I have learned lot of things from it about blogging.
  thanks.

 24. Right here is the perfect site for anyone who really wants to understand
  this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not
  that I really would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that has been written about for a
  long time. Wonderful stuff, just great!

 25. Hey very cool blog!! Guy .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your
  blog and take the feeds also? I’m satisfied to seek
  out a lot of useful info right here in the submit, we want develop extra techniques in this regard, thanks for sharing.

  . . . . .

 26. This paragraph offers clear idea in favor of the new viewers
  of blogging, that in fact how to do blogging and site-building.

 27. Good day I am so delighted I found your blog page, I really
  found you by error, while I was browsing on Digg for something else, Nonetheless I am here now and would
  just like to say thanks a lot for a marvelous post and a all round
  interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have
  time to browse it all at the minute but I have book-marked it and also added
  in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent job.

 28. My partner and I stumbled over here by a different web address and thought I might check
  things out. I like what I see so now i am following you.

  Look forward to checking out your web page repeatedly.

 29. What’s up mates, its great paragraph on the topic of tutoringand completely explained, keep it up all the time.

 30. Manufacture use of most loan calculators to evaluate affordability of a
  personal loan products. cash advance debt have tremendous advantages.
  Most often, we don’t plan expense doom. http://www.wikipedia.org

 31. After I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added-
  checkbox and now whenever a comment is added I recieve 4 emails with the same comment.

  There has to be an easy method you can remove me from that service?
  Cheers!

  • BullViking71c
  • 10. veebruar 2017

  http://www.otodojade.pl/serwisy-dla-autostopowiczow
  Purchasing a used or new automobile can be a tough procedure should you not know what you are actually undertaking. By teaching yourself about auto store shopping prior to deciding to head to the car dealership, you possibly can make issues simpler for your self. The following advice may help your following shopping trip be a little more satisfying.

  Always bring a auto technician together when looking for a brand new car. Car sellers are popular for selling lemons and you do not want to be their next sufferer. If you can not get a auto technician to consider cars together with you, at the very least ensure that you have him look at your last selection before you purchase it.

  Know your limitations. Before you begin store shopping for your upcoming car or truck, decide what you can manage to pay out, and follow it. Don’t forget to add curiosity about your computations. You are likely to shell out around twenty percent as a down payment too, so be prepared.

  Just before attending a car dealership, know what type of motor vehicle you need. Research each one of you options ahead of buying to help you figure out what works best for your budget and family members requirements. Do your homework to discover just how much you should pay for the prospective vehicle.

  Before signing any agreement spend some time to read each and every range, like the small print. When there is anything at all outlined that you just do not comprehend, do not signal before you have an solution that you simply recognize. Unsavory salesmen may use an agreement to place numerous service fees that had been not talked about.

  When you keep your previous suggestions in your mind the next time that you simply go purchasing a automobile, you will certainly be prone to get a full bargain. Getting a vehicle lacks to become a headache. Simply use the tips out of this post and you could have the automobile you would like in a good value.

 32. Magnificent site. A lot of helpful info here. I am sending it to several buddies ans
  additionally sharing in delicious. And naturally, thank you for your effort!

 33. はじめまして。自分は今月で28歳と9カ月になります。そして夏日が多い日になりました。ですからやっぱりむだ毛は脱毛したいですよね。最近は、全国に脱毛専門のエステサロンがいっぱいあります。やりたい部分は、人それぞれですが、特に人気なのはお腹です。私は、全身脱毛のシースリーに行ってます。そのおかげで、かなりムダ毛が少なくなってきました。やはり個人で処理するのとは、比べようもないです。あとちょっとシースリーに脱毛しにいってムダ毛を減らしたいです。でも、脱毛クリニックに通ったとしても怖いのが脱毛にかかる料金です。それについては、スタッフに聞けばいいでしょう。他にも気になるのが、いつまで通わないといけないのかです。僕はできれば、9カ月くらいで全部終わってくれると助かりますね。まあ、シースリーに行きたい人は相談してみましょう。

 34. ひっこし料金の見積りが出てきたらその費用を見て検討するのですが2~3社程度から引越の見積りをしてもらうことで、同程度のサービスであっても料金の違いがどれくらいあるのか程度を知ることができますし、料金に差異がなくてもサービスの差を知ることができますから引っ越しの見積もりをしてもらえば格安げクオリティのいい引っ越し配送サービスに依頼することができます。

  引越の見積りをしてもらったらできればほかにも何社に引っ越しの見積りを依頼して引っ越の見積もりを見比べてみるのがうまいやり方です。引越しの見積もりをして比べてみれば料金ではどの引越配送サービスが最安で、サービスはどこの引っ越し業者がおすすめんなのかということが明確に理解することができると考えます。だから引越しの見積もりをやってもらってそれで完了というわけではなくて引っ越しの見積をしてもらったら何社か見比べてしてみるのが望ましいです。

  引っ越しの見積りについてですが引越しをする際にはひっこしの見積もりをしてもらってから引越運送業者を選別するのが望ましいと考えます。なぜ引っ越しの見積が求められているのかというと引越しの見積もりをすることで選ぶべき引越し会社が激安か、質はどうなっているのか見比べてみることができます。引っ越しの見積もりは、当然引越運送サービスで行われています。引越しの見積りには前びろに引っ越の見積もりのアポイントをいれておいて、予約しておいた期日に引越し運送サービスの営業マンに現場に訪問してもらいます。ひっこしの見積もりの手法はどの引越運送サービスもほとんどは同様なのですが、とりあえず、どの荷物の数量はどれくらいか、重たい荷物もどれくらいあるのか共有できます。そして引越先への移動や引越し先の住宅形態なども引越の見積りの金額に関わってくると思います。

 35. Admiring the time and energy you put into your blog and detailed information you offer.
  It’s awesome to come across a blog every once in a while that
  isn’t the same unwanted rehashed information. Great read!
  I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 36. There is definately a great deal to learn about this issue.

  I love all of the points you’ve made.

 37. Some truly wondrous work on behalf of the owner of this web site, absolutely outstanding articles.

 38. As it is a no cost registration tournament, many players should
  not await premium hands and they also go all-in with all kinds of hands in the first hour.
  Free 3 card poker is definitely a challenging game should you be managing money
  or in case you are making a full time income beyond it.
  Strategy 2 – Blind Steals For Extra Chips – A very effective poker tournament
  strategy is to consistently incorporate blind steals in your normal play.

 39. I simply wanted to develop a quick comment to be able to thank you for the marvelous ideas you are showing on this website. My extensive internet lookup has at the end of the day been compensated with good quality concept to write about with my family members. I would admit that we readers are quite lucky to exist in a fantastic site with many marvellous people with beneficial tips and hints. I feel quite lucky to have discovered the webpage and look forward to some more thrilling times reading here. Thank you again for everything.

 40. Thank you, I’ve just been looking for info about this subject for a long time and yours is the best I’ve came upon till now. However, what in regards to the bottom line? Are you certain about the source?

 41. Needed to post you one little word so as to thank you so much as before for your awesome principles you’ve shared on this site. It’s so extremely generous with people like you to supply unhampered what exactly some people might have sold as an e-book to make some money for themselves, mostly given that you might well have done it in case you considered necessary. These concepts in addition worked to become easy way to comprehend some people have the identical eagerness like mine to understand a good deal more around this matter. I believe there are millions of more pleasurable moments up front for many who check out your blog.

 42. I got what you intend, thankyou for posting .Woh I am lucky to find this website through google. “The test and use of a man’s education is that he finds pleasure in the exercise of his mind.” by Carl Barzun.

 43. you’re really a good webmaster. The site loading pace is incredible. It sort of feels that you are doing any unique trick. Also, The contents are masterwork. you have done a excellent process in this topic!

 44. I have to express some thanks to you for bailing me out of this particular trouble. Because of browsing throughout the search engines and getting opinions which were not pleasant, I figured my entire life was gone. Being alive devoid of the strategies to the difficulties you’ve resolved through the report is a serious case, as well as the kind that might have in a negative way affected my career if I hadn’t come across the website. Your good capability and kindness in controlling every part was very helpful. I’m not sure what I would’ve done if I had not come upon such a point like this. I am able to at this time look ahead to my future. Thanks very much for the high quality and result oriented help. I won’t hesitate to endorse the sites to anybody who wants and needs care about this matter.

 45. Some truly nice and utilitarian info on this website, also I conceive the style and design holds superb features.

 46. You have brought up a very fantastic points , regards for the post.

1 15 16 17
 1. 7. aprill 2017
  Trackback from : ثبت برند

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: